İnstagram Mavi Tık

Yazar: Socicent - Sosyal Medya Marketi

İnstagram Mavi Tık

Kullanıcılarının her geçen gün daha da arttığı ve geniş özellikler barındıran İnstagram, bazı kullanıcılarına daha farklı özellikler sunuyor. Bu özelliklerden biri olan İnstagram mavi tık yani hesap doğrulama, ilgili hesabın o kişiye ait olduğunu gösteren bir belgedir. Eğer tanınmış biriyseniz ya da geniş bir kitle tarafından takip ediliyorsanız bu mavi tıkı siz de alabilirsiniz. Ancak İnstagram mavi tıka sahip olabilmeniz için bu iki özellik dışında da bazı özelliklere sahip olmanızı istemektedir.

İnstagram’ın Mavi Tık Bilgilendirmesi

İnstagram’ın yardım sayfasına girdiğinizde eskiden karşınıza doğrulama isteyemeyeceğinize dair bir yazı çıkıyordu. Burada İnstagram tarafından gönderilen uyarıya göre doğrulamayı sizin isteyemeyeceğiniz, ancak İnstagram tarafından size doğrulama verilebileceği belirtiliyordu. Yani İnstagram sizin mavi tık almak için uygun seviyeye geldiğinizi gördüğünüzde size otomatik olarak mavi tık vermekteydi. Şimdi yapılan değişikliklerle ise İnstagram’a mavi tık sahibi olmak için başvurabilirsiniz.

Doğrulamayı Nasıl Alabilirim?

İnstagram her ne kadar doğrulama almayı sizin inisiyatifinize bırakıyor gibi görünse de bu mavi tık için bazı adımları tamamlamış olmanız gerekiyor. Yine de mavi tık alabilmek için bir deneme yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle İnstagram hesabınıza uygulama üzerinden giriş yapın. Bu özellik şimdilik internet adresi üzerinden yapılamadığı için uygulamadan giriş yapmanız gerekiyor. Uygulamaya girdiğinizde profilinize gidin ve ardında sağ üst köşede yer alan menüye tıklayıp en alttaki ayarlara girin. Bu kısımda hesap kısmına gelerek tıklayın. Açılan yeni bölümde alt kısımda bulunan doğrulama iste bölümünü göreceksiniz. Bu kısma da giriş yaptığınızda mavi tık almak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Doğrulama İçin İstenilen Belgeler

Doğrulama isteğinde bulunabilmek için girdiğiniz sayfada sizden bazı bilgilerinizi girmeniz isteniyor. İsim – soy isim, hesap kategoriniz ve kullanıcı adını girmenizin ardından bir de kimliğinizin resmini sisteme yüklemeniz gerekiyor. Bu kısımda nüfus cüzdanınızın cep telefonunuz ile fotoğrafını çekmeniz yeterlidir. Tüm bilgileri girdikten sonra gönder butonuna basarak işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Başvuru Mavi Tık İçin Yeterli Midir?

Sizin İnstagram doğrulaması için başvuru yapmanız size kesin olarak mavi tık verileceği anlamına gelmez. Her ne kadar mavi tık için artık hesap sahibinin de başvurabildiği bir gerçekse de, İnstagram her başvurana mavi tık vermiyor. Eğer ünlüyseniz, bazı kategorilerde başarılı sağlamış biriyseniz, ticari bir markanız varsa mavi tık alabiliyorsunuz. Ayrıca mavi tık almada hesabınızdaki paylaşımlarınızın özgün olması ve fazla beğenilmiş olması da sizin için destekleyici olacaktır.