Sosyal Medya Marketi

Sosyal Medya Marketi

Sosyal Medya

Sosyal medya kısaca paylaşmak demektir. Kişiler kendilerine ait bir hesap açarak istedikleri içerikleri, görselleri, videoları paylaşırlar. Sosyal medya hem bireysel hem de kurumsal kullanım içindir. Kurumsal firmaların hedef kitleyi bulmada en çok kullandıkları alan sosyal medyadır.

Sosyal Medya Neden Kullanılır?

Sosyal medya ilk olarak kullanılmaya başladığı zaman eski arkadaşlara ulaşma, tanıdıkları bulma, bilgi paylaşma, düşüncelerini aktarma, gibi amaçlar dahilinde kullanılmışken daha sonra ticari amaçlar içinde kullanılmaya başlamıştır. Sosyal medyanın tüm dünya üzerinde milyonlarca insan tarafından kullanılması ticari yönünü ortaya çıkarmıştır. Kurumsal firmalar, firmalarını tanıtmak için sosyal medyada reklam vermeye başlamıştır. Ne kadar çok reklam ve tanıtım firmayı o kadar bilindik ve güvenilir yapmıştır. Bireysel olarak ise sosyal medyada tanınan kişiler fenomen olmuş ve reklam yaparak para kazanmaya başlamıştır. Sosyal medya e ticarette yadsınamayacak kadar büyük bir öneme sahiptir. Artık insanlar alacakları bir ürün için direk firmanın sosyal medya hesabını takip edip firmanın güvenilirliği sorgulayarak alışveriş yapmaktadır.

Sosyal Medyada İçerik Nasıl Oluşturulur?

Sosyal medya içeriği oluşturmak için firmanızın amacına yönelik işlem yapmanız gerekir. Dikkat çekici içerik olmalı ve merak uyandırmalıdır. Bilgi verirken eğlendirmelidir. Sosyal medyada paylaştığınız içeriklerin herkese ulaşması için sosyal medya danışmanlığı hizmeti almanız gerekir. Takipçi, beğeni ve yorum ne kadar çok olursa site içi aramada ilk sıralarda çıkma imkanınız yükselir. Site içi aramada ilk sıralarda çıkmak sizi tanımayan kişilerin sizi tanımasına ve profilinizi ziyaret etmesine neden olur. Dikkat çekici görsel içerikler ile fenomen olabilir ve para kazanabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesabı Nasıl Açılır?

Sosyal medya hesabı denildiği zaman İnstagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya alanları gelir. Hesap açmak basit ve kolaydır. Aldığınız mail adresi ile hesap açabilirsiniz. Hesap açarken bazı bilgilerinizi yazarak onaya gönderir ve onay kodunu girerek hesabı aktif edebilirsiniz. İsim, soy isim, yaş, mail adresi, telefon numarası, cinsiyet yazılması gereken bilgilerden bazılarıdır. Yazdığınız özel bilgiler sitenin güvenlik ağı ile korunur. Sadece izin verdiğiniz kişiler ile paylaşılır.

Sosyal Medya Ücretli Midir?

Sosyal medyada profil oluşturmak ve içerik paylaşmak tamamen ücretsizdir. Sosyal medyanın ücretsiz olması birçok firmayı harekete geçirmiştir. Takipçisi çok olan ve tanınan kişilere uygun ücretler sunarak tanıtım yaptırabilirler. Bu sayede reklam için ayırdıkları bütçeyi daha fazla kişiye ve daha az maliyete kullanmış olurlar. Sosyal medya aynı zamanda birçok iş kolunun oluşmasına zemin hazırlamıştır.

3 Dakika Önce